Biricik | Adana | 1957 Bugün adı sanı pek bilinmeyen arabesk yorumcularından biri de Biricik…. Ailesinin biricik evladı olduğu için BİRİCİK adı verilmiş.Ünlü bir caz bateristi olan üvey babası Burhan TONGUÇ’tan ilk müzik derslerini alarak ve tüm vurgulu sazları çalmasını öğrenir.Tahsil hayatı pek parlak geçmez Zira o eklem bacaklıları,amipleri ve capraşık fen kurallarını sevmiyordu.İnsanlardan ve doğadan algıladıklarına kendi duygusallığını katarak tekrar insanlara aktarmayı daha olumlu bulan Biricik,tamamen müziğe verdi kendini.

Raffi Arslanyan’dan klasik gitar dersleri aldı ve kısa sürede hocasının gözbebeği oldu. Vurmalı çalgılar ustası Burhan Tonguç’un üvey kızı olan Biricik, arabesk furyasında Orhan Gencebay’ın karşısında oynayan kadın başrol oyuncularına sesini vermişti. Yani yüzünden çok sesiyle tanınırdı Biricik.

Orhan Gencebay’la düet yaptığı ‘En Büyük Sır’ ve plaklarında seslendirdiği Özer Şenay besteleri de unutulmaz. En Büyük Sır o dönemde fırtınalar koparmıştı. Çıkardığı ‘Aşk Bence Sen Demektir/Dermansın Gel’ adlı 45′lik çok tutunca birbiri ardına Long Play’ler çıkardı. Ama en çok Orhan Gencebay şarkıları seslendirdi. Biricik,dumanlı, muthiş kederli bir sese sahiptir.

Ses rengi olarak mine koşan ve esengül’ü anımsatır. Aslında onu diğer arabeskçilerden ayıran çok çarpıcı bir özelliği vardır: Şarkıların düzenlemeleri rock tınılarına daha yakındır.

Biricik, bir dönem üvey babası Burhan Tonguç’un Vedat Yıldırımbora’yla kurduğu deneysel grup Metronom’da da şarkı söyledi. Artık tamamen kayıplara karışan Biricik’le ilgili bilinenlerden bir kaçı da küçük yaştayken Selda Bağcan’ın bir albümünde perküsyon çaldığı, Dadaşlar grubuyla çalıştığı, hatta ünlü Geceyarısı Ekpres filminin başında duyulan sesin de ona ait olduğu.

1982 yılında çıkardığı Gurbet kuşları kaseti Biricik’in zirve yaptığı ve sesinin doruk noktasına çıktığı zamandır.ayrıca nerde yardıma muhtaç birini görse, madden ve maneven, elinden gelen yardımı yapan bir kişilik sahibi olan Biricik, uyuşturucu bulundurduğu için bir süre Adana cezaevinde kalır.

En son duyumlar ise bir dönem gazeteci olan Ümit Oğuztan’la evlilik yaptığı. Sözün kısası bir döneme iz bırakıp fırtına gibi geçip gitmiş bir ses; Şimdi nerede ne yapar bilinmiyor ama hayranları onu hep yüreklerinde taşıdıkları kesin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir