Hüseyin Altın 1 Nisan 1958 Yılında Erzurumda Doğmuştur.Erzurum Karskapıda Keresteciler Sitesinden Çay Ocağında Çalışırken,Esnaflar Tarafından Sesi Güzel Olduğu İçin Türkü Okutmaktadırlar.

Daha Sonra Heryerden Çağrılır Olan Hüseyin Altn,Yerel Müzisyenlerle Tanışır.İlkez Erzurum Kalasinde Sahne Alan Hüseyin Altın,Türkiyenin İlk Çocuk Şarkıcısı Ünvanını Almıştır.Ablasının Israrı Üzerine İstanbul ‘A Gelen Hüseyin Altın Böylece Profesyönel Müzik Yaşantısına Da Adım Atmak Üzeredir.Gazinoda İşe Bulan Hüseyin Altın,Gündüzleri Öğrenimi İçin Okula,Akşamlarıda Gazinoda Sahne Almaktadır.1972 Yılında Maziye Gömdüm Seni / Bana El Oldun Adlı 2 Şarkıyı Yorumlayarak,İlk 45 Lik Plağı Kendi Adına Piyasaya Çıkmıştır.

1975 Yılında Evren Plak İle Anlaşıp Aynı Yıl Deli Gibi Sevdim,Beterin Beteri Var,Aşkın Bende Adlı Toplam 2 Şer Şarkıdan Oluşan 3 Ayrı 45 Lik Çıkarmıştır.Türkiyede Deli Gibi Sevdim Yani Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş Adlı Şarkıyı İlk Defa Hüseyin Altın Yorumlamıştır.

Hüseyin Altın Giderek Adını Duyurmaya Başlamıştır.1976 Yılında Grafson Plak İle Anlaşarak Aynı Yıl 12 Şarkılık Tatlı Azap Albümünü Ve İçiyorsam Sebebi Var Ve Bizi Sarhoş Görüyorlar Adlı 2 Adette 45 Lik Çıkartmıştır.1977 Yılında Ve 1982 Yılına Kadar Grafson Firmasında Kalmıştır.Yine Aynı Firmadan İsyan Neye Yarar,Anlatayım Derdimi,Bıktım Artık Yaşamaktan Adlı 3 45 Lik Daha Çıkmıştır.

Yine O yıllarda Divane,Sabahsız Geceler,Gurbet Yolu,Bahtı Karalı Adlı LongPlaylerini Çıkartarak Adını Arabesk Müzik Sanatçıları Arasına Yazdırmayı Başarmıştır ve Zirvedeki İsimlerden Olmuştur.1981 Yılında İlk Filmi Olan Hor Görme Garibi Daha Sonraki Yıllarda İse,Bahtı Karalı,Aşk Sürgünü,Bahtı Karalı,Dertlerin Sahibi,Gecelerin Adamı,Kadersizler Gibi Filmlerde Hiç Oyunculuk Deneyimi Olmamasına Rağmen Oynamıştır.Daha Sonra OdepsiFono Ve Güneş Plakçılıktan Bir Biri Ardına Müthiş Albümler Çıkartmıştır.

O Albümlerden Bazılar,Gecelerin Adamı,Zamanında,Hasret Akşamları,Sevda Durağım,Dargınım,Bahar Yeli.Yaşadığı Talisizlikler,Gördüğü Acılar Onun Söz Ve Besteci Yönünün Ortaya Çıkmasına Ve Birbirinden Güzel Eserler Yaratmasına Sebep Olmuştur.O Eserlerden Bazılarının Adları:Bıktım Artık Yaşamaktan,Sabahsız Geceler,Sevmek Benim Neyime,Sensin Çare,Bahtı Karalı,Ahüzarım,Feryat,Hazan,Sevenler Kervanı,Zamanında,Bitmiyor Zulüm,Hasret Akşamları,Bir Mecnun Yarattın,Biter Mi Sandın,Mümkün Mü Sevgilim Gibi Hit Olmuş,Sevenlerinin Gönlünde Taht Kurmasını Sağlayan Bir Çok Önemli Eserde Onun İmazası Vardır.

Yarattığı Eserler Kadar Sesi Ve Farklı Yorumu Da Övgüye Layıktır. 1986 Yılında Dünya Evine Giren Hüseyin Altın 3 Çocuk Babasıdır.Yaşantısına İstanbulda Devam Etmektedir.

Her Ne Kadar Müzik Piyasasından Çekildiği Sanılsada,1972 İle 2004 Yılları Arası Na Kadar Olan Dönemde Albümlerini Ve Plaklarını Yayınlayarak Sevenlerine Seslenmeyi Asla Bırakmamıştır.

Sevenlerine En Son Telli Turnam Adlı Albümüyle 2004 Yılında Seslenmiştir.Medyanın Çirkinliklerinden Uzak Durmayı Tercih Edip ,Efendiliği,Dürüstlüğü Sesi Ve Sanatı İle De Halkın Gönlünde Yer Edilebileceğini Herkese İspatlamıştır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir