Adıyaman, Besni doğumlu olan Latif Doğan, darbuka ile başlayan müzik kariyerinde “Yılın en çok satan albümü” başarısını yakalamıştır.

29 Nisan 1967 yılında Adıyaman’ın Besni ilçesinde dünyaya gelen Latif Doğan, 4 erkek, 1 kız toplam 5 çocuğun en büyüğüdür.

11 yaşında iken babasını trafik kazasında kaybeden sanatçı, bu üzücü olayın ardından okulu bırakıp ailenin en büyük çocuğu olarak çalışmaya başlar. Dokumacılık, taksicilik, pazarlamacılık, araba tamirciliği gibi bir çok işe girer çıkar.

Müzikle tanışması da aynı yaşlara denk gelir. 11 yaşındaki Latif Doğan, Musafa Yasavın -diğer adıyla Kör Mustafa-‘nın yanında bir düğünde darbuka çalar. O günden bu güne tam 25 yıldır müzikle iç içedir. Şu anki yorum ve üslubunda da rahmetli Kör Mustafa’nın izlerini taşımaktadır.

1987 yılında evlenip aynı yıl askere gider. 1988 yılında ilk çocuğu Seydi Vakkas dünyaya gelir. Bu arada geçimini, kurduğu müzik grubuyla düğünlerden kazanmaktadır. Kazandığı parayla da Besni’de “Doğan FM” adlı bir radyo istasyonu ve bir kaset dükkanı açar. Böylece ismini daha çok duyuran Latif Doğan, başta Adana olmak üzere Gaziantep ve Mersin’de sahne almaya başlar.

2000’li yıllara gelindiğinde Mersin Yemişkumu’nda restoran işletmeciliğine başlar. Öte yandan sahne çalışmalarına da hızla devam eder. 2000 yılında ulusal anlamda ilk albümü olan “Oyun Havası”nı piyasaya çıkarır. Bu tarz bir albüm için çok ciddi bir satış rakamına ulaşarak dikkatlerini üzerine çeker.

2001 yılında deprem nedeniyle müzik yasağı gelince işyerini kapatır. Bu süreç kazandığı her şeyini kaybettiği dönemin başlangıcını oluşturur. Bu büyük moralsizliğin de etkisiyle “Kurtulam Gitsin”i yazar. Kötü günlere isyan niteliğindeki albümü Anadolu’da büyük ses getirir. Bu albümdeki 3 parçaya klip çekilir ve ulusal tv’lerde yayınlanır. Böylece adı tüm ulusça bilinir hale gelir.

2003 Haziran’ında “Küstüm” adlı albümünü yapar. Bu albümün 3 ay sonrasında İstanbul’a taşınır ve devamında da Kanal 7’de “Küstüm Şov” programını başlatır.

2004’ün Ocak ayında Müyap’ın “2003 yılının en çok satan albüm” ödülünü alır. Bir yıl sonra ise Radyo, Televizyon Gazetecileri Derneği, 2004 Yılının En İyi Şov Programı ödülünü “Küstüm Şov”a verir.
Latif Doğan başarılı kariyerini hala müzikle iç içe sürdürmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir