1967 Elazığ doğumlu olan Ömer Danış‘ın, henüz yedi yaşındayken, başta bağlama olmak üzere hemen hemen bütün müzik aletlerini çalmaya başlaması ve sesinin farklılığı ile hayat yolundaki istikameti belli olmuştu.

Daha çocuk denecek yaşta müzik dünyasına atılan Ömer Danış, 1980’li yıllarda gönül verdiği ve yakın çevresi tarafından vazgeçirilemediği profesyonel müzik yaşantısına başlamıştı bile.

Lise son sınıfta birazda ailesinin baskısı ile kazandığı Marmara Üniversitesi Müzik Bölümünü bitirmeden alel acele atıldı, balıklama denize atlar misali müzik dünyasının içine. Hâlbuki o okulu yetenek sınavında beş yüz kişi içinden birinci olarak kazanmıştı.

Düğün, sünnet ve taverna sahnelerinde başlayan müzik hayatı, 1995 yılında Prestij Müzik’de ilk albümü “Köyümün Yağmurları” ile tavan yaptı. 1995’de yasaklar listesinde olan albüm, yasakların kalkması ile 1996 ve 1997 yıllarında en çok satan albümler listelerinde hep en üstlerde yer aldı. “Köyümün Yağmurları” 1997 de Hürriyet Gazetesi tarafından, Zafer Peker’in “Sensiz Sabah Olmuyor” şarkısı ile beraber son on yıla damga vuran iki parçadan biri seçildi.

Ömer Danış farklı yorumu, duygulu sesi ve duruşu ile halktan geldiğini, haklın ta kendisi olduğunu hissettirdi sevenlerine ve müzik otoriterlerinin dikkatlerini üzerine çekmeyi başardı. Bununla beraber Bülent Ersoy, Seda Sayan, Kibariye, Mahsun Kırmızıgül, Özcan Deniz ve birçok değerli sanatçılara verdiği eserler bir bir patlayınca en sevdiği kimliği yani bestekârlık yönü ile de adından söz ettirdi.

Ardından sırası ile yine Prestij Müzik’de, “Kurtlar Sofrası” albümü ile “Tutsak” , “Ömer Danış 98” albümü ile de “Didem” parçalarını sevenlerine slogan etti. Düğünlerde, derneklerde kendisi oralarda olmasa bile parçaları hep oralardaydı.

1997 ve 1998 yıllarında dönemin kanallarından HBB’de 2 yıl süresince her hafta canlı olarak “Asker İstekleri” programını yaptı.

Çoğu şarkıların “lay lay lom” dediği bir sırada, “Eğer ölürsem buralarda, beni götürsünler doğduğum topraklara, beni köyümün yağmurları ile yıkasınlar” diyerek sıyrılan ve parlayan Ömer Danış’ın yolu, idolü ve abim dediği İbrahim Tatlıses ile kesişti. İbrahim Tatlıses İdobay Müziği Ömer Danış ve birkaç sanatçı yakını ile sundu müzik piyasasına 1999 yılında. Ömer Danış’ın o yıl çıkarttığı “Şerefsiz” isimli çalışması yine en çok satan albümler listelerinde yer aldı. Ailesel bir kriz ile dağılan İdobay’da, 2001 yılında “Ağlama Gözbebeğim” isimli beşinci ve yine duygu yüklü bir albüm çıkararak İdobay defterini kapattı.

Müzisyenliği, sanatçılığı ve sevenleri hariç müzik dünyası ve bu dünyanın diğer kuralları ile hiç bir zaman kimyası uyuşmayan Ömer Danış, 2004 yılında kendi kurduğu Ritm Müzik’de “Şimdi Ben” isimli albümüyle buluştu sevenleri ile. Korsana karşı fazla direnemeyip 2006 yılında firmasını kapattı.

Ömer Danış 2007 yılında Ati Müzik’de yaptığı “Gidiyorum” isimli albümünü piyasaya çıkardı. Yalnız, albüm piyasaya çıktığı gün geçirdiği talihsiz bir kazada bacakları ve sağ kolu kırıldı. İki ay hastanede dört ay evde yattı. Özel hayatında ki bazı benzeri talihsizlikler de peş peşe gelince, albümün ismi gibi “Gidiyorum” dedi ve tam beş yıl albüm çıkaramadı.

Bu beş yılın sonunda dönüşü “Kırgın” olmuştu Ömer Danış’ın. Nihayet 2012 Ekim ayında yine Ati Müzik’den piyasaya çıkardığı “Kırgın” isimli albümü ile sevenlerine yeniden merhaba dedi.

“Kırgın” albümünde zor gün dostları ve her kesimden herkesin beğenisini kazanmış Kısaparmak ailesinin büyük desteğini gördü. Ömer Danış’ın “Kırgın” şarkısında Fatih Kısaparmak, Fatih Kısaparmak’ın “Yıldız Gibi” şarkısında ise Şebnem Kısaparmak kendi şiirlerini yorumladılar.

Albümleri
KÖYÜMÜN YAĞMURLARI 1995
TUTSAK | KURTLAR SOFRASI 1997
SEN EN GÜZEL HEDİYESİN 1998
ŞEREFSİZ 1999
AĞLAMA GÖZBEBEĞİM 2002
ŞİMDİ BEN 2004
GİDİYORUM & ŞEHİR DUVARLARI 2006
KIRGIN 2012

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir