Selahattin Cesur | Kahraman Maraş | 1949 1949 yılında Kahramanmaraş’ta doğmuş. Maraş’ta sanat enstitüsünün orta bölümünü bitirmiş. Babasından öğrendiği bağlamayı, henüz küçük yaşlardayken, konserlerde hem çalıp hem de türküler söylermiş.

TRT radyolarının imtihanla ses sanatçısı alacağını duyurduğu günlerde, sınava hazırlanmak için, babasından kendisine bağlama almasını ister.

Oğlunun okumasını arzu eden ve bağlamayı kat’i bir dille Hayır, almam! diyen babasının karşısına Okuldan mandolin istiyorlar diye çıkar. Mandolin alınıyor ve sonra gizlice bir bağlamayla değiştiriliyor, eve getirilemeyen bağlama bir arkadaşa emanet ediliyor; ama bu yalanlar zincirinin sonu gelmiyor ve babası herşeyi öğreniyor. Babası eşine Hanım, bu çocuk kafasına koymuş, gidecek. Sen yatak yorgan hazırla kendisine.deyip, oğlunun cebine harçlığı koyar ve onu gurbete uğurlar.

Palandöken Plak’ta kayıt sırasını beklediği gün, bir değil, tam üç kırk beşlik doldurur. Birinde kendi çalıp okumuş, ikisinde de bağlamayı Orhan Gencebay’a devreder. O günler bolca avans alıp, piyasaya atıldığı ve Selahattin Cesur sanatının başlangıcı olan ilk günlerdir. 1973 te Aşk Mahkumları, ve ardından Mahkemeye Versem Seni Asarlar, Aşk Çobanı, Hayat Mektebi, Varlığın Yeter, Ciğer Parem, Razıysan Gel Benimle, Yemin mi Ettin, Bana Ne, Yandım Anam, Yağmur Duası, Sen de Gidersen Eğer, Dünya

Güzelim, Günün Birinde, Gerçekçi Ol gibi birçok hit şarkıya imza atan Selahattin Cesur, 1988’den bu yana kaset çıkarmayıp, şimdilerde eski ve yeni besteleri ile müzik dünyasında sessizce varlığını sürdürüyor.

Birçok filmde de başrol oynayan, evli ve bir kız babası olan Selahattin Cesur’un eserleri şimdiye kadar BİRİCİK, Ferdi Tayfur, İbrahim Tatlıses, Müslüm Gürses, Seda Sayan ve Kıraç gibi birçok sanatçı tarafından seslendirdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir