Selahattin Özdemir, (D. 1963 Adana)
Özellikle Adana ve Diyarbakır’da büyük bir hayran kitlesine sahip Adanalı arabesk sanatçısı. 20`ye yakın albümü olduğu sanılmaktadır.

Sesi ve Yorum Tarzı Müslüm Gürsese aşırı benzemektedir. Esrar Perdesi, Yaşamalısın, Hem Yaratıyorsun Hem Unutuyorsun, Ahım Var en çok bilinen şarkılarıdır. Bir dönem ortaya atmış olduğu “İngilizce arabesk” projesi fazla ilgi görmemiştir.

Arabesk dünyasının atardamarı ve “taçsız kral”ı olarak kabul edilir Selahattin Özdemir gençlik yıllarında yaptığı müezzinlik görevini sanat dünyasına girdikten sonra bırakmıştır. Şu anda Mersin’de atari salonu, ve Mersin büyük sanayisinde önceden torna atelyesi olan ve sonradan çelik malzeme ticareti yapan bir dükkân işletmektedir.

Selahattin Özdemir, gençlik yıllarında söylediği 4 şarkıdan dolayı pişmanlık duyduğunu belirterek Adana Devlet Güvenlik Mahkemesi’ne başvurmuştur. Bu şarkıların kasetlerinden çıkarılmasını, radyolar tarafından çalınmamasını istemiştir. Gençliğinin verdiği heyecanla bunları okuduğunu söyleyerek şimdi pişman olduğunu ve bu şarkıların çalınmasında utanç duyduğunu belrtmiştir. Bu şarkılar şunlardır: Yanlış Yerde Doğmuşum, Yaşamam Artık, Esrar Perdesi, Hem Yaratıyorsun Hem Unutuyorsun.

Albümleri
Umut Sandalı
Bahtsız Kadın
Seviyorum
İhanetin Var
Klasikler
Bir Dinle Bir Ağla
Bu Kadar Hiç Sevmedim
Bir Kulum İşte
Filmin sonu
Havan iyi olsun
Şimdi Sen Olacaktın
Selahattin Özdemir 2006
Sevda Şarhoşu
Hepsi Bir Yalan
Zamanı Şimdi
Esrar Perdesi
Hem Yaratıyorsun Hem Unutuyorsun
Yaşarken Ölenler
Karar Sende
Sevda çiçeğim, Ne Yazar

(tualimforum.com)

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir